Jesienno-zimowe dywagacje o portrecie.

wpis w: Blog | 0

Zastanawiacie się czasem co to tak naprawdę jest portret drugiego człowieka?

Oczywiście w erze kolorowych magazynów i pięknych modelek na okładkach jesteśmy przyzwyczajeni do mocno powierzchownego wizerunku drugiego człowieka. Skupiamy się w większości na tym co zewnętrzne, na pięknej okładce. Piłujemy do bólu makijaż, fryzurę, całą stylizację i konsekwentnie upiększamy w Photoshopie. Nie ma w tym nic złego, o ile będziemy mieć świadomość, że takie fotografowanie idealnie sprawdza się na gruncie mody i urody.

To odrębna gałąź fotografii rządząca się własnymi prawami.

W tym momencie raczej jednak mam na myśli portret, który nazwijmy to roboczo byłby portretem prawdziwym. Takim, który opowie nam historię człowieka na zdjęciu.

To zupełnie inna bajka. Zastanawia mnie na ile trzeba poznać taką osobę, czy może to być wyłącznie ktoś kogo znamy od dłuższego czasu i kto jest nam bliski? A co jeśli spotykamy kogoś i ta znajomość trwa przysłowiowe pięć minut i robimy zdjęcie takiej osobie? Czy ono jest prawdziwe? Na ile?

Często odnoszę wrażenie, że fotograf więcej mówi tak naprawdę o sobie niż o ludziach, którzy przed nim stają. Jak jest naprawdę?

Pewnie nigdy do końca się nie przekonam. Pewnie część fotografów prezentując zbiór portretów ludzi, z którymi się zetknęli, tak narawdę prezentują historię o sobie samych.

Odbiór to również kwestia mocno subiektywna, zależy od nastroju, przemyśleń i osobowości oglądającego. ZA każdym razem efekt może być inny.

Myślę, że to właśnie jest tak fascynujące w fotografowaniu drugiego człowieka. Za każdym jednym razem, widzimy co innego, z każdą fotografią pokazujemy inną cząstkę fotografa i modela. Nie ma bowiem osób o jednej, niezmiennej  twarzy… dlatego fotografia portretowa to, w moim odczuciu, ciągła podróż do wnętrza. Własnego przede wszystkim.

Wybrane dziś przeze mnie fotografie wykonał Jacek Taran, jeden z naszych mistrzów. Fotograf, którego portrety nigdy nie przestają mnie fascynować.

 

blazej peszek, aktor, portret, sesja zdjeciowa, jacek taran DS1_4231 jan kanty pawluskiewicz, portret, piwnica pod baranami, anawa, jacek taran, studio kawa, fundacja ogony Joanna Kolaczkowska, kabaret hrabi, studio kawa, jacek taran, fotografia portretowa, biznesowa,  fotograf krakow portret01